arrow_back_iosBack
search

Müzayede APP, Telepati Yazılım tarafından geliştirilmiş ve kurumsal müşterilerinin kendi alan adları altında online açık artırma yapabilmelerine olanak sağlayan yazılım altyapısının genel adıdır. Kullanmakta olduğunuz mobil uygulama ise bu yazılımı kullanan müzayedeevlerinin düzenlediği tüm müzayedeleri tek platformda toplayarak siz koleksiyoncuların akıllı telefon aracılığıyla müzayedelere katılıp ürünleri açık artırma yoluyla satın almanızı sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Bir lotu takibe aldığınızda ya da lota pey verdiğinizde Müzayede APP, üyelik bilgilerinizi müzayedeevinin veritabanına ekler. Daha önce bu müzayedeevinin internet sitesinden aynı e-mail ve telefonla oluşturduğunuz bir üyelik varsa bu bilgileriniz önceki üyeliğinizle otomatik olarak eşlenir. Bazı müzayedeevleri uygulama üzerinde oluşturduğunuz üyelik bilgilerine ek bilgiler talep edebilir. Bu durumda eksik bilgilerle ilgili bir uyarı mesajı görürsünüz. Uygulama üzerinden bu bilgileri tamamladıktan sonra lotlara pey verebilirsiniz.

Bir ürünün satışında, alıcılar arasında fiyat artırmaya dayanan satış biçimidir. Bu fiyat artışının miktarı ise müzayedeevi tarafından belirlenmektedir.

Bazı müzayedeevleri internette “CANLI” ibaresiyle yayınladıkları müzayedelerini, gerçekte düzenleyecekleri salon müzayedelerinden önce, pey alımı yapmak için kullanır. Bu, bir tür “ön pey”dir. Kimi müzayedeevleri ise koleksiyoncularına salon müzayedesi deneyimi yaşatmak için müzayedelerini “CANLI” olarak yapmayı tercih edebilmektedir. Biz de salon müzayedesi başladığı sırada Müzayede APP kullanıcıları olan siz değerli koleksiyoncuların salondaki koleksiyoncular karşısında dezavantajlı olmaması ve/veya salon müzayedelerindeki atmosferi daha yakından hissedebilmesi için Müzayede App’teki “CANLI” seçeneğini geliştirdik. Bir müzayedeevi böyle bir müzayede yapmayı tercih ettiğinde, yapılacak müzayedenin tarih bilgisinin yanında “CANLI” ibaresi bulunmaktadır ki bu tarihe kadar koleksiyoncular yine lotlara pey verebilmektedir; ancak lotların nihai durumu canlı müzayedenin tamamlanmasıyla belirlenecektir. Canlı müzayedenin yapılacağı tarihte ise koleksiyoncular farklı bir sayfaya yönlendirilecektir. Bu sayfa, müzayedeyi takip eden bütün koleksiyoncuların bir arada olduğu, lotların belli aralıklarla gösterilip koleksiyoncuların o anda pey vererek lotlara sahip olacakları, tam anlamıyla bir salon müzayedesinin simüle edildiği bir sayfadır.

Açık artırma usulünce satışa çıkarılan ürünlerin her birine verilen addır.

Bir açık artırmada herhangi bir ürünü (lotu) satın almak için koleksiyoncunun bir önceki miktarı geçerek ödemeyi taahhüt ettiği tutardır. Salon müzayedelerinde olduğu gibi Müzayede APP’te de koleksiyoncunun verdiği azami peyler gizli olup yalnızca müzayedeevi tarafından görülmektedir.

Bir önce verilen peyi geçip lotun sizde kalmasını sağlayacak en düşük tutardaki pey miktarıdır. Müzayede APP’te pey vermek istediğinizde de karşınıza ilk bu tutar yani asgari pey çıkmaktadır.

Bir lot için belirlenen pey aralığının çok üstünde pey vermektir. Ancak bu tür peyler gizli olup yalnızca müzayedeevi tarafından görülmektedir. Bu sayede müzayde sonunda lot için, verdiğiniz azami peyi değil; sizden bir önce verilen pey tutarını asgari olarak geçen ilk miktarı ödersiniz. Örneğin pey aralığı 1 birim; açılışı 5 birimden yapılan bir lot için siz 30 birim pey verdiniz. Müzayede APP’teki diğer koleksiyoncular bunu “30 birim” değil “5 birim” olarak görmektedir. Başka bir koleksiyoncu aynı lota 6 birimlik pey verdiği durumda ise uygulama sizin adınıza peyi asgari oranda artırır. Bu durumda diğer koleksiyoncular lotun altında yalnızca “7 birim” ifadesini görmektedir. Bu otomatik artırım sizin verdiğiniz peyin miktarı geçilene kadar sürer. Ancak lot, 7 birimden daha fazla pey almayıp müzayede sona erdiği durumda siz azami pey verdiğiniz lot için müzayedeevine 30 birim değil “7 birim” ödersiniz.

Bir lot için verilen peyi, asgari olarak ne kadar geçebileceğiniz (pey aralığı) müzayedeevleri tarafından; belirlenirken azami için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak bir lota azami bir pey verseniz dahi açık artırma sonunda müzayedeevine ödeyeceğiniz tutar, sizden bir önce verilen pey tutarını asgari olarak geçen ilk miktar olacaktır; verdiğiniz azami pey değil.

Müzayedeevi tarafından belirlenen ve bir önceki peyi geçmenizi sağlayacak asgari pey tutarıdır.

Hayır. Müzayede APP, koleksiyoncular ve müzayedeevleri arasında bir köprü görevindedir ve bunun karşılığında bir ücret, komisyon vs. almaz.

Müzayedeevi, kazandığınız lotlara istinaden size bir bilgilendirme maili gönderecektir. Bu e-mailde lotlarla ilgili tam bir rapor, ödemeniz gereken tutar, müzayedeevinin banka hesap bilgileri bulunmaktadır. Ödeme sonrası artırmada elde ettiğiniz lotlar tarafınıza teslim edilmek üzere kargoya verilecektir. Eğer müzayede tamamlandıktan 2 gün sonra bu e-mail size ulaşmadıysa lütfen müzayedeeviyle iletişime geçin.

Bu, özellikle de Hotmail kullanıcılarının sık karşılaştığı bir sorundur. Doğrulama ve diğer sistem mailleri için lütfen spam/junk klasörüne göz atın.

Müzayede APP dâhilinde sadece kurumsal müşterilerimiz açık artırma düzenleyebilmektedir. Eğer siz de kendi alan adınız altında, uygulama dâhilinde açık artırmalar düzenlemek isteyen bir müzayedeeviyseniz lütfen www.muzayedeapp.com internet sitesini inceleyin.

Telepati Yazılım